Piotr Nalepa: Mam to szczęście, że pracuję robiąc to co lubię

Z wielką przyjemnością przedstawiamy Państwu naszego dzisiejszego gościa – ciekawego i inteligentnego człowieka, dewelopera www z wieloletnim doświadczeniem i pasjonata piłki nożnej. To wszystko można powiedzieć o Panu Piotrze Nalepie, który, oprócz wspomnianych powyżej rzeczy, zajmuje się również prowadzeniem tematycznego bloga, gdzie dzieli się swoją wiedzą z czytelnikami. Tak więc, jeśli zajmujecie się Państwo tworzeniem stron www, na pewno musicie się bliżej zapoznać z naszym gościem.

Janusz Kamiński: Proszę Pana powiedzieć kilka słów o sobie: gdzie Pan się urodził, co studiował itd.
Piotr Nalepa: Urodziłem się w Tychach, ale mieszkałem w wielu miejscach w Polsce. Na szczęście, przez ostatnie lata mieszkam niezmiennie w Zagłębiu Dąbrowskim.
Studiowałem Informatykę Ekonomiczną, czyli informatykę powiązaną z badaniami statystycznymi i ekonomicznymi w celach analizy rynku.
Janusz Kamiński: Zgodnie z informacją ze strony blog.piotrnalepa.pl pracuje Pan jako Senior UI Developer. Jak długo pracuje Pan w tym zawodzie? Z czego wszystko się zaczęło?
Piotr Nalepa: W chwili obecnej pracuję jako Senior UI Developer w eZ Systems Polska, czyli w firmie będącej konkurencją dla Joomla!, Drupal czy WordPress. Pracujemy tam nad rozwiązaniami dla dostawców treści. Rozwiązania pozwalają na sprawne zarządzanie contentem strony oraz pozwalają dostarczać content w różnej formie zależnie od potrzeb.
Zawodowo pracuję już od ponad 7 lat. Przez ten okres czasu miałem możliwość pracy nad wieloma różnymi projektami, m.in. budowanie wersji RWD dla strony Goal.com czy tworzenie aplikacji na SmartTV.
Moja kariera Frontend Developera zaczęła się od przypadku. Zawsze byłem zainteresowany informatyką, ale moją największą pasją był sport, w szczególności piłka nożna. Mieliśmy własną drużynę, która startowała w amatorskich rozgrywkach piłki nożnej halowej i uznaliśmy, że fajnie byłoby mieć własną stronę internetową, gdzie można by zamieszczać relacje z meczów ligowych oraz wszelkiego rodzaju statystyki sportowe. Stwierdziłem, że może warto się czegoś nauczyć i podjąłem się tego wyzwania. Stronę drużyny oparto o CMS Joomla! i dalej korzystamy z tego systemu.
Janusz Kamiński: Interesuję się Pan tworzeniem aplikacji internetowych i stron www. Czy pamięta Pan swoją pierwszą stronę internetową? Czemu była ona poświęcona?
Piotr Nalepa: Oczywiście, że pamiętam. O dziwo, moją pierwszą stroną nie była strona dla mojej drużyny piłkarskiej tylko strona wykonana na zajęcia z informatyki w gimnazjum. Była zbudowana za pomocą Microsoft FrontPage i do tej pory pamiętam mój zachwyt nad tagiem marquee, dzięki któremu tekst wstawiony wewnątrz przewijał się z jednej strony ekranu na drugą. Strona była oczywiście o piłce nożnej i była swego rodzaju bardzo uproszczoną wersją popularnej wówczas telegazety.
Janusz Kamiński: Czy korzysta się Pan z gotowych CMS? Jaki system według Pana jest najlepszy? Dlaczego?
Piotr Nalepa: Korzystam z kilku CMSów. W swoich prywatnych, małych projektach używam Joomla! i WordPress. Dla dużych projektów polecam eZ Platform. Każdy ma swoje wady i zalety. Jeśli ktoś prowadzi małą stronę/bloga to sugerowałbym korzystać z CMSów takich jak dwa pierwsze z wymienionych. Natomiast, jeśli ktoś ma w planach stworzenie dużej platformy medialnej bądź planuje tworzyć content, który mógłby być przetwarzany na potrzeby różnych serwisów zależnych to warto pójść w eZ Platform. Jest zdecydowanie bardziej rozbudowany i wymaga trochę czasu aby go poznać, ale na w dłuższej perspektywie będzie to najlepsze rozwiązanie.
Janusz Kamiński: Prowadzi Pan stronę blog.piotrnalepa.pl. Kiedy ona powstała?
Piotr Nalepa: Blog powstał w maju 2009 roku. Niedługo będzie 8-ma rocznica istnienia bloga. Przez ten czas powstało 265 wpisów na różne tematy.
Logo blog.piotrnalepa.pl
Janusz Kamiński: Jakie tematy są poruszane na blogu?
Piotr Nalepa: Główną tematyką poruszaną na blogu są zagadnienia związane z ogólnie pojętym tworzeniem stron internetowych i aplikacji internetowych. W ostatnim czasie tematy są coraz bardziej związane z językiem JavaScript, ale pojawiają się też tematy w stylu felietonów, np. dotyczące rynku pracy w branży IT. W najbliższej przyszłości może się pojawiać ich więcej. Będę starał się w nich omawiać podejście do pracy programisty oraz pojawią się tematy związane z umiejętnościami miękkimi, takimi jak zarządzanie zespołem projektowym, decydowanie o technologiach, itd.
Janusz Kamiński: Nie miał Pan takiego pomysłu, aby podzielić się swoją wiedzą w darmowym bądź płatnym kursie online?
Piotr Nalepa: Tego typu pomysły kiedyś krążyły mi po głowie. W pewien sposób udało mi się go zrealizować jako wykładowca na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, gdzie prowadziłem kurs dotyczący tworzenia stron internetowych dla studentów. Lecz był to kurs stacjonarny. Idea kursu online bardzo mi się podoba i jest warta rozważenia. Niestety, w chwili obecnej nie jestem w stanie wygospodarować wystarczającej ilości czasu na to, aby stworzyć solidny kurs online z którego mógłbym być dumny. Staram się tego typu rzeczy nie robić po macoszemu. W końcu z takich materiałów mogą korzystać osoby, które chcą stworzyć swoje własne projekty internetowe i nie chciałbym aby po nauce z moich materiałów mieli złe wrażenia końcowe.
Janusz Kamiński: W jaki sposób widzi Pan rozwój swojej strony?
Piotr Nalepa: W najbliższym czasie blog przejdzie małą modernizację, jeśli chodzi o kwestie wizualne. Niemniej jednak jakieś większe zmiany związane z tematyką strony są wątpliwe. Celem bloga jest dostarczanie wiedzy początkującym, jak i zaawansowanym programistom. Blog stanowi też swoiste kompendium wiedzy, z której i ja korzystam od czasu do czasu. Nie ma nic lepszego niż świadomość, że o jakimś rozwiązaniu pisałem u siebie na blogu i mogę łatwo i szybko znaleźć odpowiednie informacje.
Janusz Kamiński: Czy bierze Pan udział w innych projektach internetowych?
Piotr Nalepa: W chwili obecnej za namową żony biorę udział w akcji Daj Się Poznać 2017. Celem akcji jest aktywizacja programistów w celu rozwijania swojego pobocznego projektu oraz rozwinięcie polskiej sceny blogowej. Uważam, że jest to kapitalna sprawa. Niejako dzięki tej akcji, na nowo odzyskałem motywację do częstego pisania tekstów na bloga, któremu się zdarzały większe przestoje w pojawianiu kolejnych tekstów.
Poza tym, w ramach projektów pobocznych rozwijam bibliotekę JavaScript, która zapewnia interfejs przeciągnij-upuść (drag & drop) na wszystkich urządzeniach docelowych, np. na urządzeniach mobilnych.
Swego czasu napisałem rozbudowany tutorial odnośnie tworzenia koszyka zakupowego korzystając z tej biblioteki. Co mnie najbardziej ucieszyło, to fakt, że wpis zainspirował kilku uczestników akcji Daj Się Poznać 2017 do wykorzystania jej w swoich projektach.
Janusz Kamiński: Czy pracował Pan z szablonami od TemplateMonster. Jakie są Pańskie wrażenia?
Piotr Nalepa: Zdarzyło mi się pracować z szablonami TemplateMonster w kilku projektach bazujących na systemie CMS Joomla! Moje wrażenia są jak najbardziej pozytywne. Szablony od TemplateMonster bardzo ułatwiały mi pracę. Mając jednak na uwadze, że szablon ma pasować jak największej liczbie użytkowników, to zawsze należy zadbać o jego optymalizację. Ponieważ, nie zawsze chcemy korzystać ze wszystkich możliwości szablonu. Generalnie, mogę polecić szablony od TemplateMonster każdemu.
Janusz Kamiński: Jakie są Pana cele na przyszłość?
Piotr Nalepa: Mam to szczęście, że pracuję robiąc to co lubię. Jeśli chodzi o cele zawodowe to moim celem, który chciałbym osiągnąć jest wystąpienie na dużej konferencji frontendowej, gdzie będę mógł przedstawić innowacyjne rozwiązania problemów związanych z webdevelopmentem. Póki co, jeszcze nie udało mi się załapać na lineup tego typu wydarzenia, np. takiego jak Front-Trends. To nie oznacza, że nie występuję na konferencjach. Do tej pory byłem na Joomla Day Poland i na InfoShare 2015. Dodatkowo zdarza mi się wystąpić na meetupach frontendowych, takich jak MeetJS Katowice.
Janusz Kamiński: Czym się Pan interesuje?
Piotr Nalepa: W wolnych chwilach interesuję się sportem, a w szczególności piłką nożną. Jestem zapalonym fanem piłki nożnej i tygodniowo oglądam co najmniej kilka spotkań z różnych lig. Dodatkowo, oprócz oglądania aktywnie uczestniczę w rozgrywkach ligowych w piłkę nożną halową, gdzie gram na pozycji bramkarza.
Uprzedzę pytania ... nie wszyscy bramkarze są szaleni. 😉
Pasja - piłka nożna

Zródło: www.listenandlearnusa.com

Janusz Kamiński: Co może Pan powiedzieć młodym ludziom, którzy interesują się technologiami webowymi. Jak zostać dobrym developerem?
Piotr Nalepa: Każdemu, kto chce wejść w świat webdevelopmentu, mówię, aby nie przejmował się trudnościami. Warto sobie wyznaczyć jakiś realny cel na początek, np. stworzenie strony internetowej dla swojej drużyny, a następnie powolutku go realizować wg własnych możliwości. Warto się pytać ludzi o porady i opinie. Doświadczenie i umiejętności przychodzą szybko. Tylko trzeba być wytrwałym. Programowanie to jak uczenie się nowego języka. Potrzeba czasu, ale bycie wytrwałym bardzo popłaca.
Janusz Kamiński: Co może Pan powiedzieć młodym ludziom, którzy interesują się technologiami webowymi. Jak zostać dobrym developerem?
Piotr Nalepa: Każdemu, kto chce wejść w świat webdevelopmentu, mówię, aby nie przejmował się trudnościami. Warto sobie wyznaczyć jakiś realny cel na początek, np. stworzenie strony internetowej dla swojej drużyny, a następnie powolutku go realizować wg własnych możliwości. Warto się pytać ludzi o porady i opinie. Doświadczenie i umiejętności przychodzą szybko. Tylko trzeba być wytrwałym. Programowanie to jak uczenie się nowego języka. Potrzeba czasu, ale bycie wytrwałym bardzo popłaca.
Janusz Kamiński: Dziękuję bardzo za udzielenie wywiadu. Życzę Panu dalszych sukcesów w pracy zawodowej i realizacji własnych projektów!
Piotr Nalepa: Dziękuję również! Pozdrawiam.

Janusz Kamiński

Specjalista działu marketingu w TemplateMonster Polska. W branży IT pracuję od 8 lat. Zaczynałem od stanowiska administratora strony, dalej pracowałem jako specjalista SEO, pozycjoner, outreach manager. Teraz pracuję jako marketingowca. Uwielbiam piłkę nożną, historię i podróży: mieszkałem w 5 krajach na 2 kontynentach. I chociaż nie jestem obywatelem Polski, ten kraj jest w moim sercu! Możecie mnie Państwo znaleźć na Facebooku i Twitterze.