O czym pamiętać przy optymalizacji treści, albo czego unikać gdy się o nią dba

Zdobywanie wysokiej pozycji w Google jest celem wielu blogerów. To normalne ponieważ wysoka pozycja oznacza dużo wejść, w dodatku "darmowych". W ten sposób można zyskać wielu czytelników bloga, oraz znacznie zwiększyć swoje dochody. Jednak mimo, że żyjemy w 2017 wieku cały czas spotykam kilka błędów związanych z tworzeniem zoptymalizowanych artykułów, które w długoterminowej perspektywie mogą dać rezultaty odwrotne od oczekiwanych.

Lanie wody

Nie wiem czy istnieje coś bardziej irytującego dla czytelnika, niż lanie wody. Wyobraź sobie, że ten artykuł posiada tylko jedną zasadę "dbaj o jakość artykułu" i po prostu powtarzam w nim tę regułę kilkanaście razy. Artykuł, który można streścić w jednym zdaniu zajmuje kilkaset słów. Być może faktycznie zdobędzie wysokie pozycje w Google, jednak co z tego skoro osoba, która go przeczyta wyrobi sobie złą opinie na temat właściciela bloga?

Dzisiaj cały czas powstaje mnóstwo treści, która nie przekazuje nic konkretnego. Warto tego unikać jeżeli chce się tworzyć profesjonalnego bloga.

Ściana tekstu

Oprócz wartości merytorycznej duże znacznie ma również formatowanie. Wpływa ono pozytywnie na:

  • Odbiór tekstu przez czytelników;
  • Pozycje w wyszukiwarkach.

Dlatego dbaj o akapity, pogrubienia, podkreślenia, wypunktowane listy, zdjęcia. Wszystko co poprawi jakość w oczach odbiorcy w tym przypadku pomoże w zdobyciu wysokich pozycji w Google.

Przeoptymalizowany artykuł

Artykuły takie wyglądają jak napisane przez ucznia podstawówki, który ma mały zasób słów. Nie twierdzę, że każdy wpis powinien zawierać wzniosłe słowa, ambitne sformułowania i ponadprzeciętne metafory. Treść może być prosta. Jednak to oznacza, że w co drugim, albo co trzecim zdaniu powinna pojawiać się fraza kluczowa, czasem nawet nieodmieniona.

Dbaj o to, żeby tekst się dobrze czytało, w ten sposób przekonasz do siebie osoby, które weszły na twoją stronę z wyszukiwarki.

Co zrobić?

Zasada jest prosta - pamiętaj o czytelniku. Oczywiście jeżeli zależy Ci na wysokich pozycjach w Google to dbaj o spełnianie zasad SEO, jednak nie one są najważniejsze. Najlepiej zoptymalizowany tekst, który jest nieprzyjazny dla osoby odwiedzającej stronę może dać odwrotny efekt. Zamiast zwiększać popularność bloga będzie ją zmniejszał, ponieważ ludzie czytając go nie znajdą tam wartości dla siebie.

Jeżeli zależy Ci na długoterminowym sukcesie, to pamiętaj, żeby dbać o swoich odbiorców, ponieważ oni stanowią wartość dla blogera.


Hubert Oleszczuk

Bloger, analityk. Moim celem jest pisać w prosty sposób, nawet o trudnych zagadnieniach. Mnie możesz znaleźć na Facebooku.